5 syytä, miksi off-site kokoukset ovat parempia

Iso osa kokouksista vietetään toimiston neukkarissa. Myönnetään, joskus ne ovat ihan käytännöllisiä. Mutta neukkari ei takaa kokouksella tehokkuutta tai hauskuutta.

Joskus kannattaa lähteä pois toimistolta ja pitää off-site kokous. Lue miksi:

Löydä uniikit kokoustilat ja kokouspaikat Venuu.fi:stä

1. Ne lisäävät luovuutta

On harvoja yleismaailmallisia totuuksia kokouksista, jotka toimivat kaikille. Paitsi yksi: kokouksen pitäminen poissa toimistolta lisää luovuutta.

Kun vaihdamme ympäristöä, se stimuloi aivomme löytämään uusia lähestymistapoja asioihin.

2. Ne ovat tehokkaampia

Kuvittele kokous, johon kukaan ei tule myöhässä, kukaan ei lähde ajoissa, kukaan ei keskeytä, kokous ei veny ja kaikki ovat läsnä. Kuulostaako hyvältä? Kuvailin sinulle juuri off-site kokouksen.

3. Niissä on paikalla avainhenkilöt

Jotta tapaamiset pysyvät tehokkaina, kannattaa kutsua paikalle vain avainhenkilöt.

Off-site-tapaamisessa tämä hoituu kuin luonnostaan, sillä sekä tila että mahdollinen kuljetus rajaavat osallistujamäärää.

4. Ne erottavat kokoukset toisistaan

Jos kaikki kokoukset (isot, pienet, tärkeät, rennot) pidetään samassa tilassa, ne alkavat mennä keskenään sekaisin. Siksi pitää rikkoa rutiineja. Kokous uudessa, mielenkiintoisessa paikassa jää mieleen.

5. Niistä lähdetään tyytyväisempinä

Off-site kokous ei varmasti saa ketään sanomaan "taas on takana yksi tylsä kokous".

Lisäksi jokainen osallistuja tuntee olevansa arvostettu, kun heitä varten on järjestetty jotain spesiaalia. Off-site kokouksen kylkeen voi myös järjestää jotain rentoa ohjelmaa. Pieni vaiva, suuri hyöty!


Kuulostaako siltä, että teidänkin kannattaisi vaihtaa maisemaa? Venuu.fi:stä löydät yli 2000 tilaa off-site-kokouksiin:

Kaikki kokoustilat »

####[**Kaikki huvilat ja mökit** »](https://venuu.fi/tilat?et=58)

Lue seuraavaksi:

**[7 oppia menestyneiltä tiimeiltä – helpot vinkit jokaiseen työpäivään](http://blog.venuu.fi/7-oppia-menestyneilta-tiimeilta-helpot-vinkit-jokaiseen-tyopaivan/)**

20 uutta tilaa kesäjuhliin ja kesäpäiviin

Top 10 Kokoustilat Helsingissä


[Juhlatilat Helsinki](https://venuu.fi/juhlatilat-helsinki) | [Kokoustilat Helsinki](https://venuu.fi/kokoustilat-helsinki) | [Saunatilat Helsinki](https://venuu.fi/saunatilat-helsinki) [Festlokal Stockholm](https://venuu.se/festlokal-stockholm) | [Festlokal Göteborg](https://venuu.se/festlokal-goteborg) | [Möteslokal Stockholm](https://venuu.se/moteslokal-och-motesrum-stockholm) [Mødelokaler i København K](https://venuu.com/da/moedelokaler-koebenhavnk) | [Festlokaler København](https://venuu.com/da/festlokaler-koebenhavn) | [Selskabslokaler København](https://venuu.com/da/selskabslokaler-koebenhavn) | [Bryllupslokaler København](https://venuu.com/da/bryllupslokaler-koebenhavn) [Sala Szkoleniowa Warszawa](https://venuu.com/pl/sala-szkoleniowa-warszawa) | [Sala Konferencyjna Warszawa](https://venuu.com/pl/centrum-konferencyjne-warszawa) | [Sale Weselne Warszawa](https://venuu.com/pl/sale-weselne-warszawa) | [Sala Bankietowa Warszawa](https://venuu.com/pl/sala-bankietowa-warszawa) | [Lokale Imprezy Warszavie](https://venuu.com/pl/lokale-imprezy-polska)